Historie

TJ Chemička Ústí nad Labem - oddíl badmintonu

Počátky: Oddíl badmintonu TJ Chemička Ústí nad Labem vznikl v září 1960 a je nejstarším oddílem v severočeské oblasti. Prvními členy oddílu byli B. Brabec, J. Růžička, J. Karafiát, L. Hroch, bratři Strnadové, R. Böhm, J. Hanousek, J. Kudrna, I. Seidlichová, V. Šimanová, R. Rázlová a E. Hájková. Prvním předsedou oddílu byl Bedřich Brabec a prvním trenérem pak Jaroslav Karafiát. V roce 1964 se stal předsedou oddílu Jan Muž. Badminton se v Ústí nad Labem díky Jaroslavu Krafiátovi dostal na poměrně rychle na vysokou úroveň. V prvním období hrála Chemička přebor Středočeského kraje s Baníkem Stochov a Rakovníkem. Poté začaly vznikat i další oddíly, a to v Kopistech, v Mostě, v Teplicích a v Liberci.

Osobnosti oddílu: Na postu předsedy oddílu se postupem času vystřídali Bedřich Brabec, Jan Muž, Jaroslav Karafiát, Věra Kvízová, Čestmír Hrdinka, Petr Sábo, Antonín Musil, Zdeněk Oros, Pavel Janoš, Vojtěch Hájek a Petr Pilař. Mezi osobnosti, které se starali o chod oddílu, patří Jiří Švagr, Irena Tučková, Zdeněk Javůrek, Zdeněk Procházka a František Moravec. Ten má velikou zásluhu na organizování mimo badmintonových aktiv (prázdninové pobyty, víkendové výlety), které dobře tmelí kolektiv. V roce 1999 se oddíl dostal do tíživé finanční situace a tím, kdo dokázal skomírající oddíl dostat ze dna byl Josef Bálek. Za 47 let prošlo našim oddílem mnoho hráčů a hráček a je jisté, že při této rekapitulaci někoho opomeneme, za což se omlouváme. Mezi hráčské osobnosti, které hráli nebo ještě hrají za náš oddíl patří Jaroslav Karafiát, Čestmír Hrdinka, František Prokop, Karel Myškovský, Pavel Myškovský, Josef Bálek, Václav Jakubec, Jana Karafiátová, Eva Horníčková, Dana Kasalová, Helena Žežulková. V dalších letech v oddíle působili nebo dosud působí Radek Láník, Jan Láník, Ladislav Oros, Vojtěch Hájek, Roman Šrámek, Martin Špatenka, Miroslav Oros, Jan Port, Irena Drašnerová, Kateřina Tučková, Barbora Tučková, Karina Linhartová, Lída Nežádalová, Lenka Bulínová, Alena Stará, Zuzana Javůrková, Lucie Javůrková, Jan Vitvera, Jakub Vitvera. K nejmladším hráčským osobnostem patří Petra Pilařová, Lucie Grimmová, Lucie Pilařová, Marek Löffler, Martin Bolina, Adam Šrámek, Adam Hájek a Linda Hájková.

Oddílová struktura: Oddíl je pobočným spolkem tělovýchovné jednoty, má vlastní výbor v čele s předsedou Vojtěchem Hájkem. V současnosti se na trénování žáků a dorostu hlavní měrou podílejí Martina Hončíková, Alena (Stará) Niedermayerová, Vojta Oliverius a Vojtěch Hájek. Na pořádání turnajů máme rozhodčí Míšu Krejčí.

Družstvo dospělých: V roce 1966 se zdařil postup do tehdejší II.ligy a zde jsme rozhodně nehráli druhé housle. Roku 1971 nám jen o vlásek unikl postup do nejvyšší soutěže, za vítěznými Pavlovicemi jsme zaostali o jediný bod. Poté Chemička doplatila na klesající úroveň práce s mládeží. V roce 1974 následoval sestup do krajského přeboru a zároveň došlo k reorganizaci soutěží, takže návrat do II.ligy se stal velmi obtížným. Od té doby jsme krajský přebor mnohokrát vyhráli, složitou kvalifikací se nám dlouhá léta nedařilo probojovat do vyšší soutěže. Toto se nám zdařilo po dlouhých 23 letech v roce 1998. Ve II.lize jsme se udrželi 2 roky do roku 2000. Po roce v nižší soutěži se nám podařilo probojovat opět do II.ligy, ve které jsme bohužel zůstali jen jednu sezónu 2001-2002. V roce 2007 se našemu družstvu opět podařilo postoupit do 2. ligy, ve které jsme v sezóně 2007-2008 dosáhli nejlepšího výsledku po asi 35 letech, když jsme obsadili skvělé 4.místo. Historického úspěchu se oddíl dočkal v sezóně 2008 - 2009, kdy se naše družstvo umístilo na 1.místě ve 2. lize a v následné baráži o postoupilo do 1.celostátní ligy!!! V sezóně 2009 - 2010 jsme skončili na 7.místě v 1.lize a to znamenalo účast v baráži o extraligu. V té jsme bohužel neuspěly a spadli jsme do druhé nejvyšší soutěže.

V sezonách 2012/13 a 2013/2014 ligové družstvo dospělých dosáhlo shodně na stříbrnou medaili. V sezóně 2014/2015 ligové družstvo získalo bronzovou medaili.